İnsan Kaynakları 

Yetkinlik Bazlı İşe Alım

Seta Elektirik vizyonunun gerçekleştirilmesine katkı sağlayacak yetkinliklere ve değerlere sahip adayları Grubumuza kazandırmak hedeflenir.

Kariyer Planlama

Çalışanların işe girdikleri andan itibaren hedefleri belirlenir, hedefler yıl ortasında gözden geçirilir ve yılsonunda genel değerlendirme yapılır. Finansal ve mali hedefler aylık olarak gözden geçirilir.

Performans Değerlendirme

360 derece performans değerlendirme, pozisyon için gereken yetkinliklere ve belirlenen hedeflere bağlı olarak yılda bir kez yapılır.

Ücret Yönetimi

Çalışanları organizasyona sağladıkları katma değer ve sorumlulukları doğrultusunda ücretlendirmek amaçlanır. İş sonuçlarının sorumluluğunun alınması ve yüksek performansı teşvik etmek hedeflenir.

Organizasyonel Gelişim

Kişisel ve mesleki yetkinliklerimizi ileriye taşıyabilmek için kurumsal başarımızı doğrudan etkileyecek eğitimler düzenlenir. Seta nın başarısını sürekli kılmak için insan kaynakları sistem ve süreçlerinin sürekli gözden geçirilerek ihtiyaçlar doğrultusunda yapılandırılması amaçlanır
 

Karaman Seta  Değerlerine sahip çıkarak ve sürekli gelişimi ilke edinerek faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda öncü olmayı ve geleceği kurgulamayı görev biliyoruz. Kişisel ve mesleki yetkinliklerimizi ileriye taşıyabilmek için kurumsal başarımızı doğrudan etkileyecek eğitimler düzenliyoruz.

 Seta Yetenek Yönetimi Projesi

Yeni mezun mühendislerin hem teknik hem kişisel gelişimlerini destekleyerek ülkemize artı değerler katacak yetkin mühendisler olarak yetiştirmeyi borç biliriz ve bu sorumluluğu tüm uzman kadromuzla paylaşırız. Kurum içi ve dışı konusunda uzman eğitmenler tarafından verilen sınıf eğitimi ve saha uygulamalarıyla 6 ay süren bir programdır. Sonrasındaki rotasyon programlarıyla Seta nın gelecek dönemlerdeki kadrosunun her konuda yetkin ve uzman olması hedeflenir.